Реклама:
Сьогодні, в умовах економічного обвалу, коли держава не в змозі забезпечити медичні установи навіть елементарними медикаментами, настав час серйозно подумати про реформу охорони здоров'я, щоб якось наблизиться до цивілізованих країн і забезпечити ефективну медичну допомогу всім верствам населення і гідне життя для лікаря.
Минули ті часи, коли ми були приписані до одного лікаря... Сьогодні кожен з нас вільний вибирати медичний заклад, виходячи з власного здорового глузду та інтуїції. І … свого гаманця. Практично у будь-якій газеті чи журналі можна знайти рекламу тих чи інших медичних послуг. Усі обіцяють сучасне обладнання, кваліфікованих лікарів та порятунок від усіх мислимих та немислимих недуг.
І як тут не розгубитися людині, яка мало знається на медицині? Чи є все ж таки якийсь критерій якості медичної допомоги?
На наші запитання відповідає директор «Гінекологічної клініки» м. Київ Дніпропетровська, лікар акушер-гінеколог, член «Асоціації сприяння охороні здоров'я населення», к.м.н., Перелигін Ігор Веніамінович.
- У всьому світі якість роботи медиків контролюють страхові компанії, які по суті є кваліфікованими посередниками між пацієнтом та лікарем. Проблема, на мій погляд, полягає в тому, що пацієнтові часом важко оцінити дії лікаря і медичного закладу в цілому. Скажімо, існує ціла низка захворювань хронічних, схильних до рецидивів, іноді генетично обумовлених. Пацієнт же природно хоче бачити стовідсоткове лікування. На жаль, не завжди це можливо навіть при правильно підібраному лікуванні. З іншого боку, є медична некомпетентність, недбалість та явні лікарські помилки, які можуть бути навіть непомітними для пацієнта, але завдають явної шкоди його здоров'ю. У нас сьогодні немає системи, яка б могла ефективно захищати пацієнта в даній ситуації, тому нашим людям доводиться покладатися лише на себе та свою інтуїцію. Єдине, що можна було б порадити, це навчитися все ж таки за деякими непрямими ознаками визначати рівень наданої медичної допомоги. Зверніть увагу наскільки акуратний та коректний медперсонал, чи використовується одноразові матеріали під час обстежень, наскільки глибоко лікар вникає у ваші проблеми під час прийому та скільки часу вам приділяє, яким обладнанням оснащений лікувальний заклад, наскільки широкий спектр допомоги, що надається, і навіть, як з вами розмовляють за телефоном. Все має значення - якщо немає порядку в дрібницях, можете не чекати на нього і в головному.
- Склалося таке враження, що лікарі не люблять активних знаючих хворих: вони займають багато часу і сил, з ними спілкуються з роздратуванням, що погано приховується...
- Хочеться сподіватися, що це йде в минуле. Адже без довірчих стосунків між пацієнтом та лікарем не може бути повного одужання. Лікар повинен дохідливо пояснити хворому причину його захворювання, розповісти про можливі наслідки, варіанти діагностики та лікування. Осмисливши отриману інформацію, пацієнт може і повинен брати участь у виборі тієї чи іншої лікування.
- Останнім часом у всіх великих містах України з'явилося безліч Центрів діагностики захворювань, що передаються статевим шляхом.
- Щодо подібних центрів скажу: якість діагностики - у компетенції перевіряючих структур, але сам підхід насторожує. Найчастіше ці інфекції лікуються неадекватно високими дозами дешевих антибіотиків, без урахування гормонального та соматичного статусу жінки, без подальшого відновлення корисної мікрофлори внутрішніх середовищ організму. Складається враження, що лікареві абсолютно байдуже, що буде з жінкою завтра. Не дивно, що за такого підходу пацієнти потім роками страждають від дисбактеріозів, хронічних рецидивуючих кандидозів (молочниці), синдрому хронічної втоми.
- Нерідко доводиться чути: мені на УЗД поставили діагноз.
- Навколо ультразвукової діагностики взагалі склалася дещо дивна ситуація. Не можна забувати, що ультразвукове дослідження - це лише один із додаткових методів діагностики, поряд з іншими, які дозволяють поставити правильний діагноз лікарю. Тут неприпустимий формальний підхід, коли не відбувається зіставлення ультразвукової картини з об'єктивними даними огляду, скаргами пацієнта, історією хвороби та результатами лабораторних досліджень. Нерідко навіть трапляється так, що пацієнт, отримавши уявний діагноз, виключно на підставі УЗД прямує на непотрібну операцію, необґрунтовано приймає складне лікування або навпаки втрачає час у разі онкозахворювання. На жаль, через нашу бідність більшість жіночих консультацій не оснащені ультразвуковими апаратами і, в результаті, виходить так, що жінку дивиться на УЗД один лікар, а лікує інший. Такого не має бути! Що стосується УЗД у гінекології, то тут абсолютно необхідним є використання інтравагінального датчика, оскільки за його допомогою лікар отримує найбільш точну інформацію про функціональний стан яєчників. , порожнини та тіла матки.
- Сьогодні з'явилася величезна кількість методів лабораторної діагностики, яких раніше не було. Але чомусь виходить так, що результати обстежень у різних медичних структурах часто не збігаються. Як тут розібратися?
- Так, на жаль, це має місце. Справа в тому, що на якість діагностики впливає низка факторів. Це відповідне обладнання, використання якісних реактивів, правильна техніка забору матеріалу, кваліфікація лікаря – лаборанта. Також важливе правильне трактування отриманих результатів. На жаль, навіть незначні порушення у технології виконання деяких аналізів, особливо таких складних як молекулярна (ДНК) діагностика або культуральні дослідження (посіви) можуть наводити до значної кількості невірних результатів та необґрунтованого лікування. Що тут можна порадити пацієнтові? Напевно, отримати підтвердження діагнозу кількома методами лабораторної діагностики, перш ніж приступати до лікування.
- Ігоре Веніаміновичу, у вас не створюється такого враження, що якісно працювати сьогодні не вигідно?
- Я думаю, що це логіка одного дня, особливо для лікаря. Адже найдорожче для нього завжди було і залишається його репутація, яку не купиш за гроші. Але в чомусь ви маєте рацію, тому, що якісна медицина просто не може бути дешевою. Та й люди півстоліття виховувалися, що за медицину платити не треба, вона була як би безкоштовною. Але в «застійні» часи за неї все-таки сяк-так платила держава. Сьогодні, в умовах економічного обвалу, коли держава не в змозі забезпечити медичні установи навіть елементарними медикаментами, настав час серйозно подумати про реформу охорони здоров'я, щоб якось наблизиться до цивілізованих країн і забезпечити ефективну медичну допомогу всім верствам населення і гідне життя для лікаря.
Медична практика - це складний багатоетапний технологічний процес, що вимагає значних матеріальних витрат. Звісно, необізнаному пацієнту дуже привабливим може здатися постановка миттєвого діагнозу методом Фоля чи Сарчука. Ці методи діагностики здобули воістину всенародну любов завдяки їхній дешевизні і доступності. Не думаю, що нескладний електричний пристрій та примітивна комп'ютерна програма може замінити інтелект лікаря та сучасні об'єктивні методи обстеження. А щодо багатьох так званих «цілителів», які не розкривають таємниць своєї майстерності, то я б порадив не бути настільки довірливими і не викидати грошей на вітер. Бо чудес, як відомо, не буває. Є воля і прагнення розумної людини до зцілення. І допомогти йому має лікар.
Записала Руслана Широкова
Дата публікації: 04.12.2012
Statistics: 41