Реклама:
Меридіани та пов'язані з ними органи, що є системоутворюючими факторами енергетичних систем, становлять єдину нерозривну, замкнуту систему, в якій забезпечені умови ритмічної циркуляції потоку енергії у певному напрямку.
Системний опис людини вперше зустрічається в стародавніх рукописах з традиційної китайської медицини. В їх основі лежать дві філософські концепції того часу: вчення про ІНЬ-ЯН (теорія ІНЬ-ЯН) та вчення про п'ять елементів (теорія У-СІН).
- ІНЬ-ЯН - один із домінуючих законів давньосхідної (китайської) філософії та медицини, який за своїми основними положеннями співзвучний з діалектичним законом єдності, взаємодії та боротьби протилежностей. Цей закон стверджує, що завжди, скрізь і в усьому існують дві сили: позитивна і негативна, два протилежні початку, позначені термінами ІНЬ та ЯН, які розглядаються як два, що відбуваються в природі, прояви різноманітних специфічних процесів.
- П'ять елементів - це п'ять категорій, або п'ять пар категорій навколишнього світу (вогонь, земля, метал, вода, дерево). Ці елементи мають різні властивості, але, будучи взаємопов'язані один з одним, підтримують відносний баланс і стійку динамічну рівновагу в їх присутності.
У рамках цих концепцій сформувалися: вчення про головні органи людського організму (теорія ЧЖАН-ФУ), вчення про енергетичні системи - меридіани (теорія ЦЗІН-ЛО) та вчення про рух енергії або життєвих сил (теорія ЧІ (ЦІ)).
Меридіани та пов'язані з ними органи, що є системоутворюючими факторами енергетичних систем, становлять єдину нерозривну, замкнуту систему, в якій забезпечені умови ритмічної циркуляції потоку енергії у певному напрямку. Меридіани, будучи енергетичними та інформаційними "службами", забезпечують синхронність та інтенсивність усіх біофізичних та біохімічних процесів у людському організмі. І це, за постійної взаємозалежності, взаємодії та взаємовпливу органів та систем організму, забезпечує його цілісність та нормальне функціонування. За давньосхідними уявленнями енергія ЧІ знаходиться як у макрокосмосі - навколишньому світі, так і в мікрокосмосі - людині, інакше кажучи, існує як зовнішня ЧІ (у природі), так і внутрішня ЧІ (у людині). Будь-які зміни у функціонуванні внутрішнього чи зовнішнього середовища, насамперед, позначаються на біофізичних параметрах шкірного покриву. Загальною функцією шкірного покриву є функція екрана, що захищає людину від зовнішніх впливів. Але крім цього, за допомогою шкірного покриву організм регулює процес енергетичного обміну між його внутрішньою енергією ЧІ і зовнішньою. Екран не є суцільним. З точки зору енергодинаміки, шкіра представлена у вигляді трьох компонентів: біологічно активних точок (БАТ) (їх проекції), міжточкового простору та біологічного поля - простору, що знаходиться над поверхнею шкіри (відомо, що частина енергії кожної із систем організму представлена у вигляді поля за межами фізичного тіла).
- БАТ - це своєрідні фіксовані координати сил і енергій, місця зон активності меридіанів, що забезпечують зв'язок внутрішнього та зовнішнього середовищ організму. Сукупність усіх БАТ, пов'язаних один з одним у межах однієї меридіональної підсистеми, утворює акупунктурну систему.
- Міжточковий простір - це поверхня шкіри з менш вираженими енергетичними характеристиками.
- Біологічне поле поза фізичного тіла - біополева компонента (аура) - це енергетична оболонка навколо тіла людини. Аура утворена полями та випромінюваннями організму. Ауральні поля, як постійними, так і змінними, можуть змінювати і змінюють свої характеристики залежно від стану органів і тканинних систем, зовнішніх обурень, а також від фізичного та психічного стану людини [1].
Акупунктурна система взаємопов'язана як з речовим проявом організму, так і з його біопольовою компонентою, вона визначально впливає на стан та функціонування окремих органів та тканинних структур, а також на організм загалом [2].
Вивчення властивостей та особливостей акупунктурної системи, механізму її функціонування та впливу на процеси в організмі, пошук та розробка нових ефективних способів діагностики та впливу на точки акупунктури - актуальні напрямки сучасних досліджень у медицині.
Необхідність подальших досліджень у галузі акупунктурної діагностики обумовлена, насамперед, тим, що зміна властивостей БАТ та енергоінформаційних систем проявляється набагато раніше, ніж явні клінічні ознаки захворювання, тобто. є можливість виявлення початкових проявів захворювань або їх прогнозування.
Крім того, акупунктурна діагностика, в процесі якої вимірюють електрофізичні параметри БАТ, може бути додатковим критерієм оцінки ефективності лікувальних заходів, що відновлюють , насамперед, енергоінформаційний обмін між організмом та навколишнім середовищем. Такий метод контролю параметрів БАТ ми називаємо електропунктурною діагностикою (ЕПД) [3].
Для підтримки організму в нормальному, здоровому стані задіяна величезна кількість його структур та відповідних фізіологічних процесів. А при патології вони визначають способи і засоби цілеспрямованого лікувального впливу на організм на користь відновлення в ньому стійкої динамічної рівноваги.
Комплексний підхід до лікування та передбачає поєднане застосування різних лікувально-оздоровчих способів впливу на організм з метою впливу на всі доступні керованій зміні структури та процеси, що беруть участь у регуляції стану здоров'я. При цьому необхідно мати можливість здійснювати контроль за перебігом цих процесів. У зв'язку з цим підхід до оцінки виникнення хвороби та відновлення здоров'я, заснований на розгляді сутності матерії як комплексу, що складається з речовини та поля з закодованою в них інформацією, допомагає визначитися у виборі при проведенні лікування необхідного поєднання оптимальних лікувально-діагностичних процедур. Відповідно до такого підходу способи впливу на організм для підтримки (відновлення) здоров'я також поділяються на структурні та польові з енергоінформаційним змістом.
У самому спрощеному вигляді відобразимо існуюче на сьогодні розуміння людського організму, як представленого з двох складових: речовинної чи структурної (СС) та польової чи енергоінформаційної (ПС). Якщо до СС належить власне тіло, його анатомічні структури, то до ПС – поле як одна з форм прояву матерії. До ПС віднесемо без подальшої диференціації та поглиблення те, що не піддається поясненню з позицій структурних змін - явища та процеси, які традиційною східною медициною пояснюються у своєрідних термінах "життєвої енергії", "прани", "чи". Проявами ПС намагаються пояснити механізм дії гомеопатичних засобів у високих розведеннях. Категоріями ПС оперують екстрасенси та біоенерготерапевти, діяльність яких віднесена до парапсихології.
Процеси, що відбуваються у двох зазначених складових (структурної та польової) організму взаємообумовлені, взаємовизначені та взаємопов'язані. Будь-якому певному стану структури відповідає цілком певний стан поля і навпаки, тобто, підтримується рівновага всіх сил, що впливають на структуру і поле. Проте така ситуація рівноваги можлива лише теоретично, т.к. безліч сил, що обурюють (факторів) постійно змінюють у часі свою вираженість і спрямованість. Вони піддають структуру та поле постійної зміни, часто викликаючи перехід (визначений як патологія) їх характеристик за межі умовного діапазону, що визначається як здоров'я.
Мистецтво лікування якраз і полягає в тому, щоб у сприятливий час і на оптимальне місце організму надати необхідний вплив найбільш ефективними факторами, що обурюють, і, таким чином, утримати або повернути його в стан динамічної рівноваги.
"Обурюючі" фактори різноманітні і можуть впливати як на одну зі складових організму, так і на обидві одночасно. Причому співвідношення сил впливу при лікувальних процедурах на складові (структуру та поле) може бути різним.
Наприклад, високі розведення (вище ніж D23, коли в препаратах відсутні вихідні лікувальні речовини) гомеопатичних засобів діють тільки на польову складову [4]. Зі зниженням ступеня розведення збільшується сила на структурну складову, досягає свого максимуму при застосуванні алопатичних препаратів. Вправно проведена бесіда з пацієнтом впливає цілком на польову складову. А, наприклад, масаж чи фізіотерапевтичні процедури – переважно на структурну.
Вплив на одну із складових призводить до змін до іншої. Структура і полі постійно прагнуть до досягнення динамічної рівноваги. Якщо є відхилення (розбіжність) від цього стану, то обидві складові прагнуть щодо нього з двох сторін. Якщо одна із складових якимись силами утримується в одному з певних станів, то друга прагне відповідного стану і також займає його або встановлюється в ньому, якщо немає протидіючих впливів.
При цьому реально відбуваються безперервні, що змінюють свою спрямованість і співвідношення сил впливу на обидві складові (структуру та поле) факторів, що обурюють, як внутрішнього, так і зовнішнього походження.
Наші, недостатньо контрольовані лікувальні впливи, вектор і сила яких часто непередбачувані, накладаються на вже наявні та діючі фактори, що обурюють, і часто можуть посилити ситуацію, викликаючи лише ще більше в порівнянні з вже наявним відхиленням від умовного діапазону, визначається як здоров'я.
Однією з нечисленних можливостей, що дозволяє об'єктивізувати та охарактеризувати стан та динаміку польової складової, є метод ЕПД з його здатністю та можливістю визначати електрофізичні параметри БАТ [5]. (Щоправда, при цьому ми отримуємо неповну, але дуже суттєву частину інформації про всю енергетику живого організму).
Відповідно до існуючих уявлень, еквівалентну схему БАТ можна представити у вигляді паралельно з'єднаних активного опору, величина якого може бути виміряна на постійному струмі, і реактивного опору, обумовленого клітинною провідністю і тестованого тільки на змінному сигналі.
Тому, прагнення до отримання не тільки можливості своєчасного та оперативного контролю за перебігом лікувального процесу, а й можливості прогнозування ефективності різних лікувальних впливів, призвело до рішення використовувати саме метод ЕПД, що має цілком певні переваги, підтверджені проведеними дослідженнями та випробуваннями.
Для реалізації цього методу найдоцільніше використовувати апаратуру "РАМЕД-ЕКСПЕРТ", істотною відмінністю та перевагами якої перед іншими апаратами, що працюють на принципах методу Р. Фолля [6-7], є вимірювання параметрів БАТ на змінному струмі напругою не більше 100 мВ і струмом не перевищує 1мкА. Такий малий обурюючий фактор у вигляді зондувального сигналу дозволяє звести до мінімуму можливість формування реакцій у відповідь організму на сам процес вимірювань комплексної провідності частини акупунктурної системи, до складу якої входить вимірювана БАТ меридіана, з подальшим виділенням активної і реактивної складових провідності.
Використання змінного сигналу має суттєві переваги перед вимірюваннями на постійному струмі, так як на відміну від постійного струму, який протікає по позаклітинному середовищі (бо мембрана клітин є ізолятором [8]) змінний сигнал проходить і через мембрани клітин, що дозволяє підвищити точність та відтворюваність результатів вимірювань та уникнути артефактів.
Крім того, це дозволяє проводити вимірювання з будь-якою кратністю, що забезпечує підвищення ефективності контролю за перебігом лікувального процесу. Зазвичай це щоденні вимірювання параметрів певних БАТ. При необхідності вони проводяться до початку будь-якої лікувальної процедури та після її закінчення або частіше.
Так, вже при проведенні першого сеансу мікрохвильової біорезонансної інформаційно-пунктурної (БРІП) терапії, такий подвійний замір до і після лікувального сеансу дає можливість оцінити стан адаптаційних можливостей організму і досить точно спрогнозувати підсумковий результат майбутнього.
Якщо у відповідь на перший, пробний сеанс БРІП-терапії отримано значні зміни параметрів, вибраних для контролю БАТ (наприклад, з переходом їх у діапазон функціонування, протилежний початковому, коли завищені показники, пройшовши діапазон норми, як б за інерцією досягають занижених значень і навпаки), така реакція організму прогностично найбільш сприятлива. Вона свідчить про достатню реактивність організму. Слабкість відгуку або його відсутність свідчать про виснаження адаптаційних можливостей організму і, у цьому випадку, прогноз менш сприятливий.
З кожним наступним лікувальним сеансом розмах таких відхилень значень електричних параметрів БАТ зменшується.
Майже завжди вплив на БАТ електромагнітними хвилями міліметрового діапазону низької інтенсивності викликає певні адаптаційні реакції, характеристики яких дозволяють судити про резистентність окремих органів або тканинних систем.
На певному часовому відрізку (3-5 сеансів, залежно від реактивності організму) відзначається різкий сплеск провідності клітинних структур після проведення сеансу БРІП-терапії.
Клінічно це проявляється як своєрідне загострення, часто з короткочасним погіршенням стану пацієнта, визнане бажаним для одужання атрибутом у практиці китайської чжень-цзю терапії.
Після такого сплеску електропунктурні показники БАТ рухаються в напрямку умовного коридору норми із зменшенням при цьому величини відхилень до сеансу та після нього. На наступному етапі показники встановлюються в коридорі норми і залишаються в цьому стані дедалі тривалішими проміжками часу.
У цей період лікувального курсу електрофізичні параметри контрольованих БАТ стають такими, що не змінюються до і після впливу. Як приклад, наведемо графіки динаміки поведінки контрольної БАТ меридіана сечового міхура у пацієнта з хронічним циститом у період проведення курсу мікрохвильової БРІП-терапії, що представлені на рисунках 1 та 2.
На графіку по осі ординат відкладено значення вимірюваних параметрів БАТ, а по осі абсцис - тривалість спостереження з одноденним часовим інтервалом, включаючи період лікувального впливу. У перші три та останні шість, відбитих на графіку днів, лікувальні сеанси не проводилися. Зазначимо, що незмінно високі показники параметрів БАТ перших трьох днів характеризують стан патології, а показники, що прийшли до норми протягом останніх шести, – стійкий стан динамічної рівноваги в організмі.
Стійке знаходження вимірюваних значень параметрів БАТ у коридорі норми та відсутність реакції на лікувальні впливи є критеріями завершення курсу БРІП-терапії.
Вплив сеансів БРІП-терапії також має припинятись, якщо на нього вже немає відгуку у вигляді коливання показників БАТ, навіть якщо вони і не перебувають у коридорі норми. У разі необхідно застосування інших методів чи способів впливу. Зазвичай ми проводимо поєднану терапію із застосуванням масажу, так званої вакуум-градієнт терапії, фітотерапії, гомеопатичних засобів, деяких видів фізіорефлексотерапії.
До доцільності такого роду різноманітних лікувальних методів наводять міркування необхідність одночасного на обидві складові організму (структура і полі). Часто, якийсь із лікувальних методів впливає лише на одну із складових, рідше - на обидві. Звідси необхідність комплексного підходу до проблеми відновлення та підтримання здоров'я. Неодмінною умовою успіху виступає фонова відповідна дієтотерапія і не менш важливою – своєрідне потенціювання лікувальних процедур часом їх проведення (залежно від добової, тижневої, місячної та річної ритміки (класична східна хронобіоритмологія)).
Обов'язковим компонентом будь-яких оздоровлюючих впливів виступає їх психотерапевтичне опосередкування та формування у свідомості пацієнта установок на поліпшення, а в ідеалі - на повне одужання. Слід зазначити, що за всієї своєї зовнішньої простоті цей елемент лікувального комплексу виявляється одним із найскладніших і найменш повно реалізованим. Часто, в силу різних соціально обумовлених причин (проблеми в сім'ї, трудовому колективі, соціально-економічні проблеми) пацієнт приймає, що залишається лише формальною, установку на лікування, а насправді зберігає приховане зневіру в нього, скептицизм, або навіть культивує установку на стан захворювання, що триває неконструктивним способом, але все-таки дозволяє вирішувати частину його психологічних і соціальних проблем (наприклад, можливість гідного уникнення необхідності вирішення важких завдань, привернення до себе уваги інших членів сім'ї або колективу тощо).
Таким чином, багатофакторність та багаторівневість впливів обумовлює застосування якогось інтегруючого інструменту контролю за процесом підтримки або відновлення здоров'я.
Але спочатку - про деякі специфічні особливості контролю під час лікувального процесу.
Відомо, що швидкості процесів життєдіяльності організму, що протікають на структурному та польовому рівнях, різні. Причому, на польовому рівні їхня швидкість значно вища, ніж на структурному. Це, звісно, і визначає засоби та методи контролю.Маючи на увазі, що відомі діагностичні засоби та методи не є, на жаль, універсальними та всеохоплюючими і мають певні практичні можливості (високі – при контролі структурних змін органів та тканинних систем, обмежені – при контролі польових проявів ) потрібно віддати перевагу (ми вже говорили про це) апаратурі "РАМЕД ЕКСПЕРТ" та відповідній методиці діагностування.
Це дає можливість, при необхідності, постійного оперативного контролю за процесом оздоровлення, досить достовірно та наочно, у зручній для оцінки та інтерпретації графічній формі, отримувати та відображати динаміку зміни функціонального стану органів та тканинних систем за допомогою повторюваних вимірів електрофізичних параметрів, обраних для контролю БАТ.
Уявлення організму у вигляді складових його структури та поля дає можливість зрозуміти та оцінити механізм та діапазон можливого застосування ЕПД, та визначити випадки найбільш доцільного її застосування.
Об'єктивно, висновки тільки ЕПД коректні, якщо мати на увазі лише інформаційно-енергетичні процеси, а висновки про стан СС можуть бути при цьому неповними. Очевидно, і те, що деякі характеристики поля за відсутності незворотних змін структури в організмі відрізняються від характеристик поля за наявності таких структурних порушень. Але якась частина показників збігається. Очевидно, у цій збіговій частині можуть виявитися в повному обсязі властивості поля, які ми реєструємо з допомогою ЭПД. Саме це й обмежує можливості оцінки структурних змін лише за результатами ЕПД.
Традиційно, для об'єктивної оцінки параметрів та характеристик структурної складової, яка суттєво відрізняється за швидкістю своєї мінливості від польової, застосовуються методи діагностики, засновані на визначенні структурних, а не енергетичних характеристик, - УЗД, фіброскопія, морфологічні та біохімічні особливості крові тощо.
ЕПД незамінна та перспективна як досить точний інструмент контролю за спрямованістю та вираженістю (силою, швидкістю) інформаційно-енергетичних процесів організму, що дає можливість своєчасно коригувати результати лікувального впливу на організм та прогнозувати їх ефективність.
Не менш цінною є можливість самостійного застосування методів ЕПД на ранніх етапах розвитку патології. У цьому випадку структурні зміни в організмі ще не настали (або їхня виразність незначна), і традиційні діагностичні методи, призначені для визначення змін структури не можуть вловити відхилення від норми. А ось порушення енергоінформаційного рівня в акупунктурній системі, які вже відбуваються, у досить повній, для судження про стан організму, мірою відображаються зміною електрофізичних параметрів БАТ.
Тому саме вимірювання комплексної провідності БАТ з подальшим її поділом на реактивну складову, що характеризує стан клітинних структур, і активну, що характеризує стан міжклітинного (гуморального) середовища, реалізований в апаратурі "РАМЕД-ЕКСПЕРТ", із застосуванням мінімальної потужності зондуючого сигналу, дає можливість точної ідентифікації енергетичних та польових характеристик організму, а за ними – і характеристик структури органів та тканинних систем.
Незрівнянно більш повну картину стану здоров'я дають можливості об'єктивізації спектрально-хвильових характеристик складових організму, які реалізуються за допомогою визначення його реакції на еталонний зовнішній фактор обурення (інформаційно-хвильові дії стандартними об'єктами, що тестують). В якості таких стандартів спектрально-хвильових показників патологічного стану організму можуть виступати препарати, що готуються за законами гомеопатичного розведення, наприклад, препарати фірм Staufen-Pharma, Hell, Wala та ін (нозоди, каталізатори, суїс-органні, гомеопатичні та інші препарати) . Залежно від вираженості патологічного процесу та його спектрально-хвильових характеристик динаміка зміни параметрів контрольних БАТ на зовнішній еталонний фактор обурення для клітинних структур та гуморального середовища різна, як в абсолютних значеннях, так і за швидкістю їх зміни.
Наприкінці слід зазначити, що використання пунктурної електрографічної експрес-діагностики "РАМЕД ЕКСПЕРТ" у клінічній практиці дозволяє оцінити стан адаптаційних можливостей організму, підвищити ефективність контролю за перебігом лікувального процесу та досить точно спрогнозувати його результат.
Малюнок 1 Показання провідності клітинних структур контрольної точки меридіана сечового міхура, праворуч
Малюнок 2 Показання провідності міжклітинного середовища контрольної точки меридіана сечового міхура, праворуч
Дата публікації: 25.10.2022
Statistics: 275