Реклама:
Громадянам, які під час невідкладної або екстремальної ситуації брали участь у рятуванні людей і сприяли наданню медичної допомоги, гарантується у разі потреби в порядку, встановленому законодавством, безоплатне лікування та відшкодування моральної та майнової шкоди, заподіяної їх здоров'ю та майну.
Найбільш легка форма судинної недостатності, що виявляється втратою свідомості, падінням серцевої діяльності та короткочасним порушенням мозкового кровообігу.
Невідкладна допомога
Хворого треба укласти так, щоб ноги були дещо вищими за тулуб, забезпечити доступ свіжого повітря, розстебнути пояс і комір. Обличчя та груди змочити холодною водою. Дати понюхати розчин аміаку.
Якщо непритомність триває, потрібно ввести під шкіру 1 мл 10% розчину кофеїну, 1-2 мл кордіаміну.
Розвивається вплив інфекцій та інтоксикацій, алергічних реакцій, великого інфаркту та ін.
Невідкладна допомога
Хворому необхідно забезпечити повний спокій. Ввести засоби, що підвищують тонус судин та артеріального тиску (1мл 0,1% розчину адреналіну підшкірно). Дія препарату при способі введення триває близько 30 хв. Адреналін протипоказаний при колапсі, спричиненому інфарктом міокарда. Подібну дію має ефедрин (0,5-1мл 5% розчин ефедрину вводять підшкірно).
Кордіамін діє через 1-2 хв після введення (вводять 1 мл препарату підшкірно або внутрішньом'язово).
Кофеїн призначений для підшкірних ін'єкцій (1мл 10% розчину). У важких випадках його можна ввести внутрішньовенно.
Особам похилого віку при колапсі рекомендують вводити стрихнін (1мл 0,1 р-ну п/к).
Гостра судинна недостатність, що розвивається внаслідок травм, опіків, поранень, інфаркту міокарда, рясних кровотеч, алергічних реакцій.
Невідкладна допомога
Надання невідкладної допомоги мало чим відрізняється при колапсі. При тяжких шокових станах необхідно застосовувати препарати морфію 0,1 мл 1% розчину підшкірно).
Виникає при стенокардії та інфаркті міокарда.
Невідкладна допомога
Хворому необхідно забезпечити повний спокій, дати нітрогліцерин (2-3 краплі 1% спиртового розчину на шматочок цукру під язик або 0,0005 г під язик). Добру дію має валідол.Розвивається у хворих на склероз коронарних судин, гіпертонічну хворобу.
Невідкладна допомога
Хворому необхідно забезпечити повний спокій. Для усунення больового нападу під шкіру вводять морфін (1-1,5 мл 1% розчину) або омнопод (1 мл 2% розчину). Ці препарати слід застосовувати з атропіном (0,5мл 0,1% розчину). Якщо біль не зникає, ін'єкції наркотичних засобів повторюють через 20-30 хв. Для зняття больового нападу використовують також промедол (2-3 мл 1% p-pa) з дипразином (1-2 мл 2,5% розчину). В/в вводять 1-2 мл 50% розчину анальгіну в поєднанні з дипразином (1-2 мл 2,5% розчину) або 1% розчину димедролу. Хорошу болезаспокійливу дію має фентаніл (0,1-0,2 мл 0,005% розчину внутрішньовенно). Для поліпшення коронароного кровообігу застосовують еуфілін (1 мл 4% p-pa в/м) та папаверин (2% розчин 1-2 мл п/к). При зниженні АТ еуфілін застосовувати не можна.
Він обумовлений циркуляцією в крові та фіксацією в тканинах антитіл, які виникають у відповідь на надходження в організм речовини, що має антигенні властивості.
Невідкладна допомога
Ефективність лікування анафілактичного шоку залежить від своєчасності надання швидкої медичної допомоги. Якщо анафілактичний шок викликаний надходженням в організм лікарського препарату, треба вжити заходів щодо запобігання подальшому його надходженню в кров'яне русло. Слід негайно в осередок і область плеча підшкірно ввести по 0,5 мл 0,1% розчину адреналіну. Якщо анафілактичний шок викликаний потраплянням лікарської речовини на слизову оболонку порожнини рота, необхідно промити порожнину рота, водою або слабким розчином натрію гідрокарбонату зі шприца. У важких випадках адреналін вводять внутрішньовенно (0,5 мл 0,1 розчину в поєднанні з 20-40 мл 40% розчину глюкози). При вираженому бронхоспазму вводять еуфілін (10 мл 2,4% розчину з 10-20 мл 40% розчину глюкози).
Якщо у хворого розвинувся гострий напад серцевої астми, необхідно застосувати швидкодіючі лікарські препарати в наступній послідовності:
У осіб, які страждають на бронхіальну астму, в приміщенні, повітря якого забруднене парами різних речовин, може розвинутися напад задухи.
Невідкладна допомога
Насамперед необхідно припинити контакт хворого з алергентом. З цією метою його необхідно перевести в інше приміщення, на свіже повітря, для усунення легкого нападу хворому можна дати 0,025 г ефедрину. Аналогічну властивість має еуфілін у дозі 0,15 мг. При легких нападах використовують нітрогліцерин (0,5 мг на шматочок цукру під язик). Для припинення кашлю призначають калію йодит (1 ст.л. 3% розчину). У випадках непереносимості йоду хворому можна надати 0,5 г амонію хлориду. Обов'язково вдихання кисню.
Якщо описане лікування не дає ефекту, необхідно ввести п/к 0,2 мл 0,1% розчину адреналіну в поєднанні з 0,5мл 5% розчину ефедрину.
Біль, почуття страху, нервово-психічна перенапруга можуть призвести до епілептичного нападу.
Невідкладна допомога
При раптово виниклих судомах необхідно швидко хворого покласти. Для запобігання прикусу язика між зубами потрібно вставити гумовий клин. Для розслаблення м'язів внутрішньом'язово вводять фенобарбітал (200 мг), сибазон (10 мг), магнію сульфат.
У важких випадках внутрішньовенно вводять 5 мл 0,5% розчину сибазону на 20мл 40% розчину глюкози.
При механічній асфіксії або западанні язика хворому необхідно насильно розсунути щелепи, відкрити рота, витягнути і зафіксувати язи. Рот і горлянку очистити від блювотних мас і ввести повітропровід.
Сонячний удар походить від надмірного та тривалого впливу сонячних променів. Найчастіше спостерігається за тривалого перебування на відкритому сонці без належного захисту, особливо при загорянні.
Ознаки: головний біль, запаморочення, нудота, блювання, шум у вухах, різке почервоніння обличчя може призвести до втрати свідомості.
Невідкладна допомога
Постраждалого необхідно негайно перенести у прохолодне місце з доступом свіжого повітря. Укласти з піднятими нижніми кінцівками та опущеною головою. Покласти на голову змочений у холодній воді рушник. Для профілактики необхідне періодичне охолодження та захист від прямих сонячних променів (головний убір світлого кольору, парасолька).
Дата публікації: 24.12.2022
Statistics: 293