Реклама:
Для того щоб слідувати сучасним алгоритмам діагностики та лікування, прийнятим лікарями всього світу, лікар повинен не перестаючи вчитися та самовдосконалюватись. Якщо ж він цього не робить, то часто ставить застарілі та невірні діагнози.
Почнемо з самого ласого діагнозу недбайливих колег. Остеохондроз у широкому значенні - це невідоме захворювання хребта, яким можна пояснити біль на будь-якому його рівні та різні інші неприємні симптоми: оніміння рук, запаморочення, порушення пам'яті. У вузькому (і істинному) сенсі слова остеохондроз називають зміни, що спостерігаються лікарями променевої діагностики при дослідженні хребта, до клінічної картини мають дуже опосередковане відношення. Подібні зміни тією чи іншою мірою виникають у більшої частини населення і за своєю суттю є дистрофічними порушеннями у хрящі міжхребцевих дисків.
Причиною постановки такого діагнозу є банальне нерозуміння захворювання пацієнта.
Так, під маскою остеохондрозу найчастіше ховаються міофасціальні болючі синдроми, обумовлені спазмом м'яза і формуванням тригерних точок. Рідше за остеохондроз приймають тунельні синдроми (синдром зап'ясткового каналу, про який усі знають, але діагностується він чомусь погано), головний біль напруги, доброякісне пароксизмальне позиційне запаморочення та ще кілька захворювань. Цікавими є методи, якими перелічені недуги пропонується лікувати. Як правило, люди, почувши такий діагноз, вирушають до мануальних терапевтів (часто вони його і ставлять). Мануальна терапія, тим щонайменше, має доказової базою, тобто ефективність запропонованого методу лікування сумнівна. Це означає, що навряд чи такі процедури допоможуть, та й допомагати тут, загалом, нема від чого. Однак у системі остеохондрозу та його лікування крутяться непогані гроші, тому недобросовісні медики свого тут не проґавлять.
Зрештою, якщо лікар ставить такий діагноз, це означає, що, по-перше, він не знає, що з вами, а по-друге, ви потрапили до поганого фахівця і від нього треба тікати .
Відомий також як «нейроциркуляторна дистонія», це ще один універсальний діагноз-сміттєзвалище. Їм обзаводяться найчастіше молоді люди, які страждають від чогось не до кінця зрозумілого лікаря. Нерідко це непритомність, яким важко знайти причину, або інші незрозумілі події: холодні руки, що регулярно виникають діареї або запори, просто біль у животі, грудях, відчуття паніки та підвищення серцебиття, почастішання пульсу. Якщо у випадку з остеохондрозом ще більш-менш зрозуміло, де виникає помилка розуміння, то вегетосудинну дистонію продовжують серйозно вивчати та писати про неї статті. Потрібно, з іншого боку, чітко розмежовувати ВСД та периферичні вегетативні порушення. Наприклад, синдром Рейно — цілком серйозне захворювання, при якому погіршується іннервація судин кистей і стоп, а при ортостатичній гіпотензії людина втрачає свідомість, переходячи від горизонтального положення до вертикального, через повільне реагування серцево-судинної системи на умови тиску, що змінилися.
Зараз у всього цього симптомокомплексу є два основні варіанти прийнятного пояснення: панічні атаки і генералізований тривожний розлад, але такий діагноз можуть поставити тільки психіатри.
На жаль, у побутовій свідомості застрягли уявлення про психіатрію як про каральну гілку медицини і про лікарів, які або напихають таблетками, або зроблять лоботомію. Така стигматизація призводить до того, що пацієнти звертаються до соматичних лікарів, рано чи пізно перебираються до неврологів, а ті ставлять вегетосудинну дистонію, оскільки варіантів не залишається. Але правильніше, звичайно, передоручити пацієнта з подібними симптомами колезі-психіатру.
Взагалі все, що стосується хронічних порушень кровопостачання головного мозку, - це типова помилка сприйняття пацієнтами свого стану. Деякі недбайливі лікарі продовжують підтримувати чутки, що мусуються обивателями, що десь може судини передавлювати, мозок голодує і звідси всі проблеми. Насправді, будь-яке порушення кровопостачання головного мозку або не викликає нічого, або викликає інсульт. Проміжного варіанту немає, тому що нервова тканина не має енергетичних запасів і не може їх мати просто через особливості будови клітин, тому будь-яке, навіть короткочасне переривання харчування тягне за собою їх смерть.
Постановка такого діагнозу найчастіше призводить до призначення «фуфломіцинів» — ноотропів та препаратів, які нібито покращують виключно мозковий кровообіг. Так воно, може, і так, тільки дослідження нічого подібного не підтверджують, але, якщо бізнес тримається на цьому діагнозі, мабуть, він комусь вигідний. Пацієнти ж наполегливо вимагають цих «чарівних пігулок», мабуть очікуючи на драматичний ефект, — як кажуть, сидять на голці.
Найчастіше це люди 50–80 років, які застрягають на висловлюванні «мені треба прокопатися» або «мені допомагає Мексидол / Церепро / інше на ваш смак» і сильно ображаються на лікарів, якщо ті не дотримуються їх інструкції. Насправді описаний стан може бути симптомом різних недуг, від банальної депресії та дебюту нейродегенеративних захворювань до цервікалгії (болі в шиї) і чогось гіршого, що так і не було діагностовано.
Установка такого діагнозу найчастіше обумовлена дефектами нашої системи охорони здоров'я.
Люди з дисциркуляторною енцефалопатією (чи уявною, чи реально існуючою) можуть лікуватися амбулаторно, але тоді лікарі стаціонарів зовсім залишаться без зарплати. Потрапляючи ж у лікарняну палату, пацієнти тиснуть на лікарів, вимагаючи крапельниць, не сприймаючи докази про швидкість введення/виведення лікарських засобів і про те, що для лікування хронічних захворювань непогано було б домогтися постійної концентрації препаратів, що приймаються в крові. Так і утворюється порочне коло.
Як часто ви чуєте фрази на кшталт «він просто старий, тому дурнішає»? Декілька років тому з цим ще можна було б погодитися, однак останнім часом проводиться все більше досліджень, які доводять, що, по-перше, за нормальних умов люди повинні зберігати свої когнітивні здібності в будь-якому віці і, по-друге, в більшості випадків. старечого недоумства» після розтину виявляються ознаки порушень альцгеймерівського типу. Поясню, що мають на увазі. Це не означає, що у всіх розвивається хвороба Альцгеймера, хоча деякі автори, враховуючи, як швидко зростає частота захворювання після досягнення 60-річного віку, вважають, що якби людина доживала до 100–120 років, ця страшна напасть торкнулася б кожного. З іншого боку, проблема ще не вивчена до кінця, і на багато питань тут медична наука поки що не знайшла відповідей.
Але більшість дослідників сходиться в головному: сенільного (старечого) недоумства як самостійного діагнозу не існує.
Просто при прояві таких ознак, як забудькуватість (коли не виходить вивудити з пам'яті щось дійсно важливе), складності орієнтування у знайомих, здавалося б, місцях, труднощі при підрахунку здачі в магазині, варто звертатися до неврологам для проведення когнітивного тестування або пройти його самостійно — достатньо знайти в інтернеті та виконати тест SAGE.
Ось тут важливо розібратися. Інсульт – це загибель нервової тканини, спричинена порушенням її кровопостачання. Так, бувають геморагічні інсульти (крововиливи в мозок, субарахноїдальні кровотечі, розриви аневризми), які виявляються саме головним болем, проте зустрічаються вони рідко. Але коли бабусю років сімдесяти доставляють в одинадцятий раз «з інсультом» і як скарга вона називає запаморочення, що гостро розвинулося, — у діагнозі точно помилка, і причин тут дві. По-перше, трапившись один раз (якщо йдеться не про транзиторну ішемічну атаку, проте не буває більше трьох таких атак поспіль), інсульт вимикає пошкоджену частину мозку. Це означає, що він не може багаторазово мати ту саму симптоматику, якщо така регресувала (а головний біль і запаморочення регресують). По-друге, інсульт, який виявлявся б ізольованим запамороченням, практично неможливий через особливості функціональної організації мозку.
А ось щодо головного болю ще цікавіше: у мозку нема чого хворіти, тому що відповідних рецепторів у ньому немає.
Вони є в мозкових оболонках, тому крововиливи, які подразнюють ці зони, викликають сильний головний біль, але при ішемічних інсультах (а саме вони і трапляються в більшості випадків) таке неможливо. А можливо інше.Зрозуміло, що, наприклад, хвороба Меньєра, що виявляється запамороченням, знають і лікарі швидкої допомоги, і лікарі в поліклініці. Але значно частіше зустрічається стан, відомий як «доброякісне позиційне пароксизмальне запаморочення». У півкружних каналах внутрішнього вуха утворюються відтоліти - піщанки, що містять кальцій. При зміні положення голови вони плавають каналом і викликають роздратування рецепторів, відповідальних за сприйняття прискорення, спрямоване певну сторону. Виявляється це все моторошним запамороченням, нудотою, іноді блювотою. Описані процеси відбуваються протягом декількох секунд, якщо зафіксуватися в певному положенні, але людина, природно, не може встояти на ногах, падає, і її забирає бригада швидкої медичної допомоги з діагнозом «інсульт».
Насправді все настільки просто, що навіть лікується не ліками, а певними маневрами. Навчений лікар послідовно повертає голову пацієнта, оттоліт вилітає з півкружного каналу в ампулу внутрішнього вуха і там розчиняється, а людина почувається краще. Іноді такі маніпуляції доводиться повторювати.
Автор: ДЕНІС ТУРИТЦ
Дата публікації: 26.03.2023
Statistics: 266