Реклама:
Нинішнього року спостерігається в середньому на 15% більше кліщів, ніж зазвичай у цю пору року. Правила захисту.
Валентина Крижановська, лікар-епідеміолог Дніпровського міського відділу лабораторних досліджень.
— Найнебезпечніша проблема, яка може статися від укусу іксодового кліща, – бореліоз, хвороба Лайма, що призводить до ураження нервової системи, серця, опорно-рухового апарату та шкіри. За останні роки кількість випадків цього захворювання значно зросла.
З моменту зараження збудником до появи перших клінічних ознак проходить від двох до тридцяти днів, у середньому чотирнадцять. Спочатку спостерігається синдром інтоксикації: головний біль, озноб, нудота, температура від субфебрильної до 40 градусів, біль у м'язах та суглобах, виражена слабкість, швидка стомлюваність, сонливість та ураження шкіри.
На місці присмоктування кліща з'являється червона пляма або папула - еритема, яка досягає розмірів від одного до шести сантиметрів і більше, болюча, часто супроводжується свербінням, форма її округла або овальна, рідше - неправильна. Ерітема - основна клінічна ознака хвороби Лайма, може протікати без лихоманки, інтоксикації та бути її єдиним симптомом. Однак захворювання може протікати без еритеми, але з лихоманкою, інтоксикацією, що дуже ускладнює клінічну діагностику. У таких випадках підтвердження діагнозу можливе лише за допомогою лабораторних методів дослідження.
Тетяна Мартиненко, головний спеціаліст відділу медичної допомоги департаменту охорони здоров'я міськради:
— Щоб уникнути проблеми, під час відпочинку в лісі або паркових зонах дотримуйтесь певних нескладних правил індивідуального захисту. Найчастіше кліщі приєднуються до одягу, коли він стосується гілок дерев, кущів або коли людина сидить на траві. Комахи можуть залишитися на речах, потрапити до квартири разом із букетом польових квітів, собаками, котами.
При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, потрібно одягати одяг, що щільно прилягає до тіла, бажано світлий і з довгим рукавом, використовувати закрите взуття, покривати голову хусткою або капелюхом. Що менше відкритого шкірного покриву, то краще. Кліщ вибирає місця для присмоктування з ніжною, тонкою шкірою - під пахвами, у паху, біля вуха, на волосистій частині голови. Однак відразу не кусає, спочатку чіпляється за одяг, а потім протягом кількох годин повзає, вибираючи найзручніше місце для укусу. Тому вберегти може постійний огляд, ретельне обстеження покритих волоссям ділянок тіла.
Звернутися до найближчого лікувального закладу — лікарні, поліклініки, ФАП, амбулаторії, травмпункту, де фахівець надасть кваліфіковану медичну допомогу.
За відсутності такої можливості видаліть комаху самостійно, обережно захопивши її тупим пінцетом або пальцями, загорнутими марлею, ближче до хоботка. Тягнути треба перпендикулярно, розхитуючи при цьому за годинниковою стрілкою або в різні боки, доки він не відстане від шкіри. Можна це зробити за допомогою обрізаної пластикової пляшки. Хоробок або голівку кліща, що залишилися у вигляді чорної крапки, витягують стерильною голкою, а місце присмоктування протирають розчином йоду, спиртом.
В умовах відсутності вакцини проти хвороби Лайма профілактика бореліозу — захисні засоби для шкіри та негайне видалення кліща.
За матеріалами: http://nashemisto.dp.ua
Дата публікації: 2023.04.29
Statistics: 230