Реклама:
Вік наступу клімаксу визначається передусім спадковістю. Якщо у мами та родичок по жіночій лінії клімакс був раннім, майже напевно їхню долю розділить і дочка. Зупинити або сповільнити внутрішній біологічний годинник неможливо.
З молодості ми нерідко чуємо слово “клімакс”. Але в його сенс, як правило, не вникаємо. Навіщо? Адже ця проблема не стосується особисто нас. Вона здається такою віддаленою та міфічною, що навіть не пробуджує елементарної цікавості. А даремно. Адже наш біологічний годинник не зупиняється. Вони невблаганно відраховують роки – 20, 30. І ось уже за 40. Душа, як і раніше, молода. Вона ще сперечається із віком. Але організм уже змушений йому підкорятися. Ми раптом починаємо відчувати незрозумілий дискомфорт у собі. Дратуємося без приводу. Швидко втомлюємося. Погано спимо. Помічаємо, що “дамські дні” то запізнюються на місяць-другий, то надходять часто. Болючі, вони тягнуться нескінченно довго. Найчастіше багато хто не пов'язує подібні неполадки в організмі з наближенням клімаксу. А ці симптоми - перший сигнал до того, щоб всерйоз зайнятися своїм здоров'ям.
Менопауза - природний біологічний процес, протягом якого рівні гормонів у крові змінюються. У віці після 40 років поступово знижується вироблення гормону жовтого тіла – прогестерону. Пізніше, приблизно 45 років, у яєчниках починається зменшення продукції естрогенів. Менструації стають нерегулярними, та був припиняються. Здатність завагітніти знижується вже в той період, коли у жінки після 40 років менструації стають нерегулярними або мізерними. Однак іноді може виникнути тимчасове гормональне тло, сприятливе для зачаття. "Несподівані" вагітності у жінок віком від 45 до 50 років не рідкість. Про здатність жінки до зачаття може з високою ймовірністю сказати гормональний аналіз крові. Головний показник, який оцінює лікар, – рівень фолікулостимулюючого гормону – ФСГ. Цей гормон керує функцією яєчників. Значне його підвищення свідчить про виснаження яєчників та відсутність своїх яйцеклітин. Вважається, що якщо менструацій був один рік, то завагітніти неможливо. Менопауза - остання менструація у житті жінки.
Знаєте, що в перекладі з грецької означає клімакс? "Схід сходів". "Спуск" по ній дуже важкий і згодом може обернутися важкими захворюваннями. Оскільки клімактеричний період - це лише ступінь життя між молодістю та старістю, дуже важливим є розуміння всіх проблем цього періоду, оскільки саме напередодні старості можна проводити профілактику хвороб старості.
Для періоду клімактерію характерні різні клімактеричні розлади. Першими у жінок виникають, так звані, ранні порушення ("припливи спека", пітливість, перепади настрою, порушення сну), потім середньо-часові (проблеми з сечовипусканням, сухість у піхву, сексуальні проблеми) і, нарешті, пізні або обмінні порушення - серцево-судинні захворювання, остеопороз та дегенеративні захворювання центральної нервової системи (наприклад, хвороба Альцгаймера).
За статистикою, кожна третя з нас настільки явно - і фізично, і психологічно - переносить гормональну перебудову організму, що починає соромитися і боятися звичного способу життя. Половина жінок у період клімаксу скаржиться на припливи жару до голови, підвищену пітливість, серцебиття, дратівливість, порушення сну.
Припливи (раптове почервоніння та відчуття жару у всьому тілі, або у верхній його половині, обличчі та шиї) - неприємний прояв клімаксу, і вони викликають ще більший занепокоєння, якщо жінка перебуває в колективі. Для багатьох жінок припливи – справжня мука. Одним з нестерпних моментів є раптовий піт, почуття безпорадності, коли ви одна в оточенні десятка чоловіків, що дивляться на вас, і краплини поту починають стікати по скронях і падати на блузку. “Мені найбільше непокоїть непередбачувана природа пітливості; втрата контролю може стати причиною того, що намагаєшся уникати таких ситуацій і в результаті впадаєш у соціальну ізоляцію”. Ці слова ділової жінки у менопаузі дозволяють зрозуміти, наскільки драматичною може бути проблема припливів. Такі розлади часто призводять до значного погіршення якості життя жінки.
Приступи раптової пітливості пов'язані з порушенням регуляції тонусу судин та температури тіла внаслідок зміни гормонального балансу у жінки. Вони часто виникають ночами (нічна пітливість) і можуть призводити до порушень сну. У денний час провокувати розвиток припливів та пітливості може низка факторів: пиття кави та, в цілому, вживання гарячих продуктів та напоїв, прийом алкоголю, ситуації психічної напруги та багато іншого. Багато з цих факторів, як правило, можуть бути усунені. Звичайно, можна зменшити прийом гарячих напоїв або зовсім відмовитись від кави, алкогольних напоїв, проте повністю виключити прийом підігрітої їжі та напоїв неможливо. Тривожність та збудження можуть бути дещо знижені шляхом занять аутогенним тренуванням або йогою. Однак найбільш ефективним захистом від припливів і пітливості в період менопаузи є відновлення гормонального балансу в організмі шляхом замісної гормональної терапії (b> ЗГТ).
При клімактеричному синдромі так звані “припливи” можуть спостерігатися до 30 разів на добу, порушення сну переростають у безсоння, а дратівливість – на тривогу. Уявіть, яке під час ділової зустрічі через різке приплив жару відчути себе “звареною круто”. Як керувати автомобілем на перевантаженій автомагістралі, коли раптом запаморочиться голова і часто-густо заб'ється серце. Або як, розмовляючи з приємним для тебе чоловіком, відчувати на своєму тілі липкий, рясний піт.
Взагалі інтимні відносини під час клімаксу досить проблематичні. Слизова оболонка сечовивідних шляхів та піхви втрачає свою еластичність, стає легкоранимою. І замість задоволення від спілкування з коханим жінка зазнає болю, соромиться мимовільного виділення сечі.
Зовнішність теж завдає чимало клопоту. Через нестачу естрогенів шкіра стоншується, висушується. В результаті, обличчя "обзаводиться" новими зморшками, хворим кольором. Шкіра втрачає еластичність, набуваючи вигляду зморщеного яблука, груди обвисають, рідшають волосся, порушується психологічна рівновага, все частіше підступають зневіра і депресія. Тіло втрачає шовковистість, пружність. Але всіх цих проблем можна уникнути або хоча б згладити їхню гостроту. Просто їх не потрібно запускати, не сподіватися, що вони дозволяться самі собою. Треба обов'язково проконсультуватися з лікарем-гінекологом.
У кожної третьої жінки настання клімаксу супроводжується порушенням кальцієвого обміну. Кістки починають “втрачати” кальцій, що призводить до втрати кісткової маси та підвищеної крихкості кісток – остеопорозу. У майбутньому це може обернутися деформацією фігури та підвищеним ризиком переломів. Встановлено, що через сплощення міжхребцевих дисків жінка, яка не вживає заходів проти клімаксу, за 10 років втрачає близько 4 см на зріст, а кожна друга, яка досягла 80-річчя, має перелом шийки стегна.
Деякі зміни, пов'язані з недостатністю естрогенів, виявляються не відразу, а через 5 - 10 років після настання менопаузи. Естрогени мають протиатеросклеротичну дію. Зниження кількості естрогенів у період клімаксу дає поштовх до розвитку атеросклерозу, оскільки жіночий гормон естроген перешкоджає відкладенню холестерину на стінках кровоносних судин. За статистикою, інфаркт міокарда у жінок до 40 років буває у 10 разів рідше, ніж у чоловіків, а у 60 років ці цифри вже однакові.
Погане самопочуття в період клімаксу може бути пов'язане з недостатністю в організмі жіночих статевих гормонів, які важливі не тільки для народження дітей, але і для обмінних процесів в цілому. Якщо жінка фізично здорова і має гарні адаптаційні можливості, перебудова гормональної системи може статися за кілька місяців і в цілому досить безболісно. Однак у кожної п'ятої жінки цей період затягується та супроводжується настільки болючими відчуттями, що вона змушена звернутися до лікаря. У цьому випадку ми говоримо про виникнення клімактеричного синдрому, який потребує спеціального лікування.
Вік настання клімаксу визначається перш за все спадковістю. Якщо у мами та родичок по жіночій лінії клімакс був раннім, майже напевно їхню долю розділить і дочка. Зупинити або сповільнити внутрішній біологічний годинник неможливо. На сьогоднішній день не знайдено коштів, здатних запобігти недостатній активності яєчників, що передається у спадок. Можуть наблизити настання клімаксу перенесені гінекологічні операції, сильний та тривалий стрес, інфекційні хвороби під час статевого дозрівання. Клімакс може розпочатися раніше при тяжких захворюваннях, виснаженні.
До наступу менопаузи призводить видалення яєчників або порушення їх функції внаслідок опромінення або хіміотерапії. Вважається, що на 1-3 роки швидше настає клімакс у жінок, які багато курять.
Кількість вагітностей та пологів на вік, в якому настає клімакс, не впливає.
Отже, віддалити вік вступу в клімактеричний період практично неможливо. Але можна постаратися не прискорювати хід внутрішнього біологічного годинника. Особливо важливо уникати куріння та при тривалих стресових станах звертатися за допомогою до фахівця.
Середній вік настання клімаксу в країнах помірного клімату - близько 50 років. Більшість жінок менструації припиняються віком від 45 до 55 років. У 5 жінок із 100 регулярні менструації продовжуються і після 55, а в деяких жінок природний клімакс починається ще до 40. Помічено, що найлегше переносять клімакс ті жінки, у яких він настав у середньостатистичному віці. Ранній клімакс, як правило, триває довго і частіше супроводжується неприємними симптомами. Пізній вік вступу в клімактеричний період певною мірою корисний. На організм довше впливають естрогени, що захищають серце та судини. У жінки пізніше починає старіти шкіра і волосся, довше зберігається жіночність фігури. Єдиний реальний мінус пізнього клімаксу полягає у невеликому підвищенні ймовірності раку грудей або раку яєчників. Тому всім жінкам обов'язково потрібно 1 раз на рік проходити профілактичні огляди у лікаря-гінеколога та робити мамографічне дослідження.
Багато хто вважає, що після настання менопаузи відпадає необхідність у відвідуванні гінеколога. Це неправильно. Саме жінки 5-го десятиліття мають підвищений ризик виникнення таких захворювань, як остеопороз, атеросклероз, різні пухлинні захворювання, які спочатку протікають безсимптомно і виявляються лише при спеціальному обстеженні . Так ось, замісна гормональна терапія до та після настання менопаузи такого роду ризики зводить до мінімуму. А це означає, що жінка не перетворюється на постійну пацієнтку місцевої поліклініки, а на довгі роки зберігає фізичну фортецю, жвавість розуму, природну красу.
Замісна гормональна терапія є ефективним засобом запобігання цим захворюванням. Для профілактики атеросклерозу бажано вести активний, рухливий спосіб життя, не залишати занять спортом, якщо ви займалися ним, постаратися кинути палити, пити вітаміни, не перевантажувати себе роботою. Ці досить прості правила, а якщо необхідно – і гормональна терапія, допоможуть вам надовго зберегти фізичні сили, працездатність та привабливу зовнішність.
Помічено: чим активніше та цікавіше життя жінки, тим легше вона переносить клімакс. Якщо піддатися відчуттю, що життя прожите, ці роки можуть стати вкрай важкими. Якщо ж подумати про те, що попереду у вас великий відрізок життя, який можна прожити творчо, отримуючи задоволення від повсякденних подій, можливо, клімакс стане для вас просто початком нового періоду життя, досить цікавого та продуктивного.
В даний час список препаратів, за допомогою яких вдається значно полегшити стан пацієнтки при клімаксі, досить широкий. Це препарати рослинного походження, замісна терапія, загальнозміцнюючі та симптоматичні засоби. Фахівці нашого центру підберуть для Вас індивідуальну схему лікування клімактеричного синдрому.
Аналогічно, як і у жінок відбувається згасання статевих функцій і зсув гормонального фону та загального обміну речовин і у чоловіків. Чоловічий клімакс класифікується так:
Чоловічий клімакс протікає легше жіночого і не вимагає медичного втручання, крім випадків ускладнень та явної патології.
Нехай осінь Вашого життя не затьмариться недугами.
Дата публікації: 06.06.2023
Statistics: 279