Реклама:
Майже кожна людина у своєму житті відчувала в ситуаціях спілкування тривогу чи напругу.
Згадайте ваш стан через критику з боку оточуючих або самопочуття після конфлікту з колегою. Я вже не кажу про виступ перед незнайомою аудиторією. Страх бути в очах оточуючих незграбним, дурним, нервовим чи невпевненим змушує нас так хвилюватись. Подібний стан можна назвати стресовим.
І все-таки, багато хто з нас подібного роду ситуації вважають лише непорозумінням, яке наступного разу, швидше за все, не повторитися. Але є люди, які так не рахують. Для них страх перед суспільством серйозна проблема, впоратися з якою неможливо. Як відрізнити соціальну тривогу, що тимчасово виникає, від соціальної фобії?
Якщо подібні ситуації виникають іноді, а стан хвилювання швидко минає, то турбується нема про що. Це була лише реакція на неприємну ситуацію, яка могла підвищити рівень тривожності. Якщо ж ситуації, описані вище, трапляються вкрай рідко, а думки про подібні переживання не дають спокою і змушують уникати спілкування з людьми або відвідування громадських місць, можна сміливо говорити про наявність соціофобії.
Соціофобія – це страх засудження з боку навколишніх людей, який має нав'язливий характер. Часто, соціофобія не відчувається як страх, а проявляється як небажання, відкидання чи відмова від контактів чи вирішення проблем соціального характеру. Наприклад, це може бути рішучий протест проти проходження тестування при прийомі на роботу або відмова від відвідування лікарні, виклику лікаря додому, а може бути нерішучість і паніка при відвідуванні магазинів або ресторанів, неприязнь до занять у спортзалі чи басейні та багато іншого. > Іноді страх перед суспільством проявляється у вигляді таких феноменів як скутість, тремтіння рук, почервоніння, потіння, нудота, запаморочення, стан загальмованості. У ряді випадків страх проявляється в таких ситуаціях, як їда в присутності сторонніх, телефонна розмова, відвідування громадського туалету, поїздка в громадському транспорті, сексуальні відносини і т.д.
Люди, які страждають на соціофобію, намагаються справити хороше враження, але в той же час сильно сумніваються в тому, що дійсно у них це виходить. Така людина бездоганною роботою намагається попередити критику колег чи начальника. Він ніколи не скаже «ні», навіть якщо прохання йтиме врозріз з його інтересами та бажаннями. Вдома – це людина, яка поступається всім і у всьому. Таким чином, «соціофоби» уникають ситуацій, в яких інші можуть їх відкинути.
В одних випадках, люди, які страждають на соціофобію, бояться переважно наслідків, які їм можуть принести соціальні контакти. Так буває, коли людина не наважується повернути бракований товар назад у магазин чи уникає розмови про підвищення зарплати з начальником. Зрозуміло, що для таких людей легше відмовитися від якоїсь частини матеріальних благ, ніж винести звинувачення у свій бік з боку співрозмовника, які, до того ж, можуть стати надбанням громадськості.
В інших випадках, для них дуже важливо бути позитивним або навіть абсолютно бездоганним в очах оточуючих. Тут людина може стати заручником власного іміджу. Наприклад, трапляється так, що людина з подібною проблемою поводиться в компаніях жваво, багато жартує, розповідає про себе неймовірні історії і навіть глузує з недоліків інших. Така поведінка викликає захоплення оточуючих, у багатьох виникає бажання познайомитися з ним ближче або навіть наслідувати його у всьому. Як правило, люди в компанії не здогадуються про справжні переживання співрозмовника. Він здається таким впевненим у собі. Насправді так виглядає спроба «соціофоба» приховати свою тривогу і попередити можливу ворожість з боку оточуючих. Для нього подібний захід є тяжким випробуванням.
Основна причина постійної тривоги соціофобії, що страждає, - це переконання в тому, що увага з боку оточуючих обов'язково несе в собі негативне забарвлення. Вони бояться здатися в інших газах слабкими або дурними, хоча для цього немає жодних підстав. Думаю, що за багато років життя людина з подібною проблемою може жодного разу не почути на свою адресу докору чи образи, і не дивлячись на це, вона просто впевнена у своїй правоті. Переконати таку людину в тому, що тремтіння, почервоніння та небагатослівність сприймається іншими людьми як щось незначне, нейтральне, а іноді навіть як приємне, практично неможливо.
Навколишні зазвичай відгукуються про людину, яка страждає соціальною фобією набагато м'якше, ніж вона могла б це припустити. Але людина так влаштований, що сприймає світ, і навіть реакції оточуючих його людей, через призму своїх припущень. Тому людям з соціофобією важко приймати компліменти на свою адресу та говорити їх іншим. Такий вид спілкування може призвести до непередбачуваних реакцій, включаючи позитивні. А впоратися з великим потоком уваги до себе їм дуже складно: адже співрозмовник може захотіти продовжити спілкування і тоді доведеться «відкритися» і показати свій «зворотний бік».
Такі люди намагаються приховувати свої «справжні» риси характеру або вади зовнішності. Їм здається, що їхня «справжня» сутність просто огидна, і як тільки хтось дізнається про те, що ховається за «маскою пристойності», то вони відразу будуть висміяні і відкинуті суспільством. Наприклад, якщо людина вважає, що у неї погана фігура, вона ніколи не погодиться на пропозицію сходити в басейн чи пляж. Часто соціофоби вважають себе нецікавими, занудливими та посередніми людьми і тому відмовляються від запрошень на вечірки чи дружні посиденьки.
Страх спілкування зазвичай виникає між дванадцятьма і двадцятьма роками. Це так званий пубертатний (підлітковий) період. Він є найскладнішим у житті будь-якої людини. Складність його полягає в тому, що особистість переживає процес переходу зі стану дитинства у дорослий стан. Відомо, що молоді люди у віці зазвичай сором'язливі і нерішучі. Багато чого в житті їм доводиться робити вперше: свідомо переживати сексуальний потяг, самому визначати коло знайомств та інтересів, вибирати стиль в одязі, брати на себе відповідальність за власні рішення та вчинки та ін. Багато хто відчуває сильну напругу в такі моменти. Від того, як мине перший досвід входження в суспільство, залежить відношення людини надалі до ситуацій соціальної взаємодії. Страх, що виникає внаслідок негативного досвіду у спілкуванні, потім відіграє роль емоційного щита, який уберігає людину від небезпеки з боку оточуючих. Іншими словами, однією з головних складових соціофобії може бути невпевненість через відсутність досвіду соціальних контактів у різних сферах життєдіяльності людини та суспільства загалом.
Для тих, хто хоче дізнатися чи має соціофобію, я пропоную наступний тест:
Результатом цього тесту є ваше самопочуття. Якщо після виконання цих рекомендацій ви перебуваєте в доброму настрої, то описана вище проблема до вас не має жодного відношення. Якщо навіть прочитання запропонованої поведінки викликало шквал негативних емоцій, то вам є над чим подумати.
Оксана Дубень
Дата публікації: 22.11.2024
Statistics: 102