Реклама:
Скласти домашню аптечку, а якщо якісь потрібні ліки в неї не потраплять, їх у мирний час без особливих зусиль можна купити навіть уночі. Аптечка на випадок форс-мажору – навпаки, не залишає власнику права на помилку. Адже у такому разі аптеки можуть не працювати. Про правила складання медичної частини «тривожної валізки» та про економію при купівлі ліків.
«Екстремальна» аптечка не набагато відрізняється від звичайної. «Насамперед у таку аптечку потрібно покласти все те, що людина використовує у звичайному житті», – радить Олександр Лінчевський, торакальний хірург відділення політравми 17 лікарні м. Київ. Києва. До базового набору входять медикаменти, необхідні при:
Ще одна важлива складова аптечки – індивідуальні медикаменти для вас та інших членів сім'ї. «Кожен знає свої хвороби, нехай приготує для них ліки про запас, – пропонує доктор Лінчевський. - Здавалося б, це просто: як покласти в тривожний рюкзачок запасну пару очок, якщо ти їх носиш. Але не завжди люди про це згадують.
Третім пунктом в аптечці на випадок екстремальної ситуації будуть ліки на випадок вогнепальних поранень - антибіотики, що знеболюють і кровоспинні. «З вогнепальним пораненням треба їхати до лікаря. Якщо такої можливості немає – вижити складно. Людина може померти з двох причин: від пошкоджень внутрішніх органів – легень та кишок, або через сильну кровотечу. Ось із останнім можна боротися самостійно», - пояснює Олександр Лінчевський.
Традиційний метод зупинки крові - пов'язка, що давить, все необхідне для якої є в нашій базовій аптечці. Але якщо при пораненні зачеплені великі судини, то зупинити кров дуже складно, і тоді вам може стати в нагоді спеціальний порошок. У Києві можна придбати кровоспинне Гемостоп або західні препарати Quick Clot та Celox.
Кошти для зупинки крові, мабуть, найважливіші для людини з вогнепальним пораненням, тому що до 60% поранених помирають протягом години саме від втрати крові. Крім того, чим менше крові людина втратила, тим вищі її шанси на порятунок в операційній.
На другому місці за важливістю при пораненні - знеболювальне, тому що людині дуже складно перенести больовий шок. Звичайних знеболювальних – таких як парацетамол, панадол, ефералган – при вогнепальному пораненні може бути недостатньо. Тоді знадобиться солпадеїн або дексалгін. Краще брати кілька упаковок на одну особу. І краще придбати дексалгін в ампулах на випадок серйозного поранення, якщо ви зможете зробити укол. Не забудьте придбати шприци в такому випадку.
Антибіотики ж актуальні при будь-якій хворобі, коли підвищується температура одночасно з виділенням гною, блюванням, проносом, набряком тощо, а ситуація настільки екстремальна, що немає можливості зв'язатися з лікарем – пояснює Олександр Лінчевський. У разі вогнепального поранення антибіотики доведеться приймати в тому ж випадку – коли немає можливості швидко доїхати до лікаря.
«Є два антибіотики на всі випадки життя - це амоксиклав або його аналоги, що містять амоксицилініклавуланову кислоту, і ципрофлоксацин. І те, і тобто в таблетках та в уколах і може вилікувати багато інфекцій. Якщо вмієте робити уколи – беріть у ампулах, якщо ні – у таблетках, вони також досить ефективні, – пояснює доктор Олександр Лінчевський. – Мета антибіотиків – убити мікроби, які потрапляють із кулею всередину. Тобто наявність цих ліків теоретично врятує нас від можливих майбутніх хвороб, пов'язаних із пораненням».
Якщо людина опинилась в екстремальній ситуації, поранена, то можна приймати два антибіотики одночасно або почати з амоксиклаву і якщо протягом двох діб температура не знизиться - підключити ципрофлоксацин. Є ще одне максимально спрощене правило вживання цих ліків, залежно від місця поранення або захворювання: «груди і вище – амоксиклав, живіт і нижче – ципрофлоксацин. Наприклад, проти мікробів, що спричиняють кишкові розлади, ефективний ципрофлоксацин», - зазначає лікар.
До речі, саме постійні отруєння - одна з найбільш гострих проблем через антисанітарію, як пишуть очевидці воєн останніх десятиліть. Тому в аптечку можна покласти серветки, що дезінфікують, гелі, спирт (або горілку) тощо.
Якщо ви залежите від централізованої подачі води, або від її торгових поставок, в екстремальній ситуації вам можуть стати в нагоді засоби для очищення та знезараження води. На українському ринку є кілька видів таких коштів. Наприклад, спеціальна трубка-фільтр, через яку можна пити прямо з пляшки чи джерела – Aquamira Frontier Emergency (розрахована на 75 літрів, вартістю від 220 грн.).
Або спеціальні таблетки Акватабс, (одна таблетка знезаражує до 5000 літрів води, але слід уважно розраховувати дозу, та потребує обережного звернення). Втім, експерти сумніваються у доцільності придбання таких коштів. «Боюсь, коли доведеться пити знезаражену воду, нам уже буде не до неї. Тільки уявіть собі ситуацію, коли людині чи дитині доведеться пити з калюжі! За таких умов буде не до очищення», - вважає доктор Лінчевський
«Тривожна аптечка» може обійтися в кругленьку суму, якщо не підійти до купівлі ліків виважено, з ретельними розрахунками. Більшість імпортних ліків суттєво подорожчали. Одна з можливостей заощадити відчутну суму - вибір аналогів потрібних вам ліків вітчизняного виробника.
Допоможе витратити на аптечку менше грошей і моніторинг цін на потрібні вам ліки в різних аптеках - часом вартість одного і того ж медикаменту відрізняється в півтора-два рази.
У деяких містах можна порівнювати ціни на спеціальних аптечних сайтах (наприклад tabletki.ua). У невеликих містечках є можливість дізнатися про вартість ліків, продзвонивши основні аптеки. Великі мережі, як правило, публікують на своїх сайтах перелік препаратів та ціни на них. Найчастіше на цих сайтах можна навіть замовити доставку вашої покупки додому.
При купівлі ліків не забувайте звертати увагу на мету вашої аптечки та умови зберігання ліків. Наприклад, безглуздо купувати антибіотик в ампулах для тривожного рюкзака, якщо вони псуються при температурі вище 10 градусів за Цельсієм, а надворі літо. З тієї ж причини краще вибирати не мікстури, які займають багато місця та важкі, а їх аналоги у таблетках, запакованих у легкі блістери.
Дата публікації: 03.12.2024
Statistics: 80