Реклама:
Встановлено, що атеросклероз розвивається у людей, які зазнають тривалого нервово-психічного перенапруги, що ведуть малорухливий спосіб життя і нераціонально харчуються...
Це захворювання характеризується системним ураженням артерій, обумовлене змінами обміну в тканинах судинної стінки. Атеросклероз набуває хронічного перебігу і є найчастішою причиною втрати працездатності та передчасної смерті. Найчастіше вражає людей у 40 - 45 років і в 3 - 4 рази частіше за чоловіків.
Встановлено, що атеросклероз розвивається у людей, які зазнають тривалого нервово-психічного перенапруги, що ведуть малорухливий спосіб життя і нераціонально харчуються (схильних до переїдання, що віддають перевагу їжі багатій тваринними жирами та ін.). Вважають, що під впливом цих та інших факторів виникають порушення нейрогуморального апарату. А це, у свою чергу, призводить до порушення біохімічного, фізико-хімічного та морфологічного складу крові, системи її згортання, структури та функції артерій, проникності їх стінок.
Ці зміни частіше локалізуються в аорті, серцевих, мозкових, ниркових артеріях і артеріях кінцівок, частіше нижніх. Картина хвороби та скарги хворого залежить від поразки тих чи інших артерій. Так атеросклероз коронарних артерій (судин серця) дуже часто проявляється у формі стенокардії, інфаркту, коронарокардіосклерозу. У основі патологічного процесу, тобто. захворювання, лежить порушення відповідності між потребою серця у кровопостачанні та його реальним здійсненням. Ця невідповідність може виникнути при кровопостачанні міокарда, що зберігається на певному рівні, але різко зросла потреби в ньому (стенокардія напруги або спокою) або при зниженому кровопостачанні (інфаркт міокарда). Кардіосклероз - захворювання серцевого м'яза, обумовлене розвитком у ній рубцевої тканини. Це може бути наслідком і інфаркту міокарда, коли утворюються рубці та розвивається осередковий, постінфарктний кардіосклероз. Кардіосклероз є також найчастішою причиною виникнення різних аритмій.
Атеросклероз аорти проявляється зазвичай у 50 - 60 років, і нерідко навіть важкі форми можуть протікати безсимптомно. Найчастіше уражається висхідна частина аорти та її дуги. У хворого можуть виникати болі, що давлять або пекучі за грудиною, що віддають в обидві руки, шию, спину, верхню частину живота. Але на відміну від стенокардії ці болі триматися довго, то посилюючись, то слабшаючи. Внаслідок порушення еластичності стінки аорти та склеротичного звуження аортального отвору відзначається підвищення максимального систолічного та відсутність змін або навіть зниження мінімального діастолічного тиску. Атеросклероз артерій головного мозку проявляється зниженням працездатності (особливо розумової), зниженням пам'яті, активної уваги, швидкою стомлюваністю. Згодом з'являється запаморочення, безсоння, хворі стають метушливими, нав'язливими, прискіпливими. Вони знижується інтелект. Ускладненням атеросклерозу мозкових артерій є порушення мозкового кровообігу – крововиливи, тромбози.
Атеросклероз артерій кінцівок, частіше нижніх, проявляється в литкових м'язах при ходьбі ("кульгавість, що перемежується"). З'являються мерзлякуватість і похолодання кінцівок. Пізніше виявляють ослаблення пульсації артерій, навіть стегнових, і внаслідок порушення периферичного, місцевого кровообігу розвивається суха гангрена.
Ось коротко охарактеризовано основні прояви атеросклерозу судин. Звідси випливає лікарська тактика лікування, яка має бути спрямована на усунення нервових та психічних навантажень та нормалізацію обмінних процесів.
Традиційно призначають медикаментозні препарати, що знижують рівень ліпідів у крові, що покращують трофіку та оксигенацію тканин, покращують реологію крові, підвищують еластичність судинної стінки. Підбирають раціональне харчування, корегують режим праці та відпочинку, включають систематичні заняття лікувальною гімнастикою.
У клініках Дніпра підходять до лікування атеросклерозу також комплексно. Однак нетрадиційний підхід і нові технології дозволяють пацієнту значно зменшити кількість застосовуваних медикаментів, що знижує токсичну дію на печінку і весь організм в цілому, а в деяких випадках взагалі від них відмовитися. І ефект від застосовуваної лазеротерапії, КВЧ – терапії, магнітотерапії, голкорефлексотерапії вищий ніж від однієї простої медикаментозної монотерапії. За нашими спостереженнями в крові при біохімічному дослідженні кількість холестерину знижується у 2 – 2,5 раза, а цукру – в 1,3 – 1,5 раза. Крім того, під впливом лазерного опромінення еритроцит стає еластичнішим і набуває здатності приєднувати додаткову молекулу кисню, що у свою чергу підвищує насичуваність тканин киснем та поживними речовинами.
Дата публікації: 04.12.2024
Statistics: 102