Реклама:
У морозну погоду до травматологічних пунктів часто звертаються батьки малюків із відмороженням носа, мочок вух, пальців рук та ніг.
Зимові прогулянки приємні та корисні для вашої дитини, але її постійно підстерігають такі небезпеки, як переохолодження, забиття, розтягування, вивихи та переломи. Вивчаючи світ довкола себе, діти не помічають можливих небезпек. Навчати дитину безпечній поведінці необхідно, але від випадковостей ніхто не застрахований. Про те, як надати першу долікарську допомогу постраждалій дитині, розповідає завідувач травматолого-ортопедичного відділення обласної дитячої клінічної лікарні Олексій Кузін.
У морозну погоду до травматологічних пунктів часто звертаються батьки малюків з відмороженням носа, мочок вух, пальців рук та ніг. Відмороження – це пошкодження тканини тіла під впливом холоду. Ступінь пошкодження залежить від температури навколишнього середовища, вологості повітря, швидкості вітру, стану організму та інших факторів. Дуже важливо, щоб одяг та взуття були теплими та вільними, тому що в тісному одязі та взутті людина швидше замерзає. Все це треба враховувати, вирушаючи на прогулянку, а тим більше у похід. Місцевому відмороженню піддаються неприкриті або недостатньо утеплені частини тіла: вуха, щоки, ніс, пальці рук та ніг. При відмороженні спочатку відзначається короткочасне почервоніння шкіри, потім збліднення шкірних покривів, біль, що стихає при втраті чутливості. У теплому приміщенні при відновленні кровопостачання відзначаються різкий біль та поколювання. Ознаки місцевого відмороження легко визначити за наявності білих ділянок шкіри. Необхідно зігріти цю ділянку дотиком теплої руки, розтиранням сухою або змоченою у спирті тканиною. Розтирання снігом не рекомендується, оскільки сніг завжди холодніший за повітря. Він не зможе зігріти шкіру, а кристали при терті можуть пошкодити тканини, сприяючи інфікуванню ураженої ділянки.
Після розтирання відморожену ділянку захищають теплою пов'язкою. При відмороженні кінцівок постраждалого треба доставити у тепле приміщення, зробити масаж або занурити кінцівку у теплу воду. Постраждалого необхідно якнайшвидше доставити до лікувального закладу, де йому буде надано кваліфіковану медичну допомогу. Після надання першої допомоги необхідна консультація хірурга-травматолога для визначення глибини ураження та проведення лікування.
Взимку дуже весело кататися з гірки на санчатах і льодянках, ходити на лижах і розсікати лід ковзанами, але незручні падіння та зіткнення можуть призвести до серйозних травм. Дитина вдарилася і на місці забитого місця з'явився синяк синяк? Отже, під шкірою луснули найтонші кровоносні судини. Якнайшвидше охолодіть його водою або міхуром з льодом, щоб зняти біль і запобігти поширенню крововиливу або розпухання місця забиття, нанесіть на хворе місце тонкий шар антикоагулянтної мазі або гелю, що підвищує згортання крові, потім марлевим бинтом або пластиром не туго. Якщо синець збільшився або став зовсім темним, ймовірно, пошкоджена велика кровоносна судина. Потрібно звернутися до лікаря.
Травма голови особливо небезпечна: вона може спровокувати ураження центральної нервової системи. Основні ознаки: головний біль, запаморочення, блювання, втрата свідомості, сонливість, неадекватна поведінка, двоїння в очах та порушення зору, різні розміри зіниць, поява крові або прозорої світлої рідини з вух чи носа, порушення слуху, порушення рухливості кінцівок, судоми. Якщо постраждала дитина непритомна необхідно покласти її на спину або на бік без подушки і зафіксувати голову валиками, розташованими з боків голови і шиї. Виклик швидкої допомоги при травмі голови абсолютно необхідний, лікар помітить симптоми, своєчасна корекція яких запобігатиме тяжкому ураженню нервової системи, здатному розвинутися через кілька годин, днів і навіть тижнів після травми.
Дитина послизнулась, спіткнулася, підвернула ногу? Можливе розтягування зв'язок. Його ознаки: біль у місці травми, що посилюється під час руху, припухлість тканин навколо розтягнутих зв'язок. Згодом може утворитися синець. При підозрі на розтягнення зв'язок необхідно забезпечити спокій і піднесене положення пошкодженої кінцівки, прикласти до місця травми холод на 25–30 хвилин, накласти тугу бинтову пов'язку, що міцно фіксує пошкоджений суглоб і доставити постраждалу дитину до травмпункту.
Різкий біль, зміна зовнішнього вигляду кінцівки, її форми та положення, припухлість, обмеження рухливості суглоба – ознаки вивиху. При підозрі на вивих суглоба найголовніше до прибуття в травмпункт – зафіксувати суглоб за допомогою бинта, косинки або будь-якого іншого шматка тканини в положенні, що викликає мінімальні болючі відчуття. Якщо пошкоджені колінний, гомілковостопний або променезап'ястковий (з'єднання передпліччя та пензля) суглоби – з боків від суглоба для кращої фіксації кладуть палички чи дощечки, які прибинтовуються тканиною чи бинтом. При вивиху ліктьового суглоба руку можна підв'язати до шиї за допомогою косинки. При пошкодженні дрібних суглобів пальців кистей та стоп можна прибинтувати пошкоджений палець до сусіднього здорового. На область суглоба прямо через пов'язку прикладається холод на 25-30 хв. При наданні допомоги не потрібно розтирати, зігрівати суглоб, не можна намагатися самостійно вправити вивих, не слід без потреби переміщати потерпілого. Вивих – це травма, яка потребує професійного лікування, тому, якщо немає впевненості у власних силах – просто забезпечте потерпілому дитині спокій, нічого не чіпайте та чекайте на приїзд швидкої допомоги. Якою б незначною не здавалася травма, найкраще довіритися фахівцю. Багато симптомів травм з'являються через деякий час і, вчасно нерозпізнані, вони несуть загрозу здоров'ю та життю дитини.
Дата публікації: 21.12.2024
Statistics: 64